top of page

Footbol Sahaları alttan ısıtma sistemleri

Updated: Mar 25, 2019


SU BAZLI ISITMA SİSTEMİ ;VE ELEKTRIK KABLOLU ALTAN ISITMA SISTEMLERİ

FUTBOL SAHALARI ISITMA SİSTEMLERİ STADYUM İÇERİSİNDE BULUNAN MERKEZİ ISITMA SİSTEM ODALARINDAN SICAK SU GİRİŞİ VE ÇIKIŞI OLMAK ÜZERE İKİ ADET 125 LİK BORU SAHAYA GETİRİLİR . MERKEZ HATTAN LATERAL HATLARA SAHA BAĞLANTI YAPILIR.

Bir başka yöntem de elektrik kabloları ile sahanın, hatlar oluşturularak alttan ısıtılması metodudur. Biz burada su bazlı futbol sahası alttan ısıtma konusunu ele alacağız

Lateral ısıtma boruları 25cm veya 30 cm mesafeler ile tüm sahaya döşenir. Lamalar üzerine veya Traktör ile çekim ile lateral borular döşenir. Lateral boruların çim yüzeyinden derinliği 25-30 cm dir . Daha yüzeyden yapılma durumu söz konusu doğal çim sahalar için mümkün değildir. Bu mesafeyi etkileyen iki sebep vardır. Birinci sebep çim köklerinin sıcak su akışından zarar görmemesi. İkinci sebep ise derin kök havalandırma uygulamalarından , ( Tine ) Fişeklerin ısıtma sistemine zarar vermemesi için istenilen derinlikte kök havalandırma uygulamasının yapılamamsıdır.

Sentetik çim sahalar için alttan ısıtma sistemi ( yerden ısıtma sistemi ) daha yüzeyden uygulamak mümkündür. Lateral borular daha yüzeyde olduğu için daha kısa sürede kar erimesini sağlar. Ve sürekli ısıtma sistemini açık tutmak gerekli değildir.
51 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page